Чому моїй дитині так важко їсти. Частина 2

Частина 1

4. Вашою дитиною керують нескінченні правила.

Для того, щоб почуватися в безпеці і контролювати ситуацію, ваша дитина розробляє незліченні правила, які допомагають їй дотримуватися мети  -залишатися худим або втрачати вагу. Ці правила не мають сенсу для батьків, але важливі для дитини, оскільки там, де є правила, є і межі, в яких можна існувати. Правила забезпечують почуття безпеки та кордонів, так само, як і будь-які правила, що існують у суспільстві. Чим більше ваги втрачено, тим більш хворою стає ваша дитина, і тим жорсткішими стають правила.

Правила дуже схожі на думки, але на відміну від думок та голосів, які приходять і йдуть, правила «зафіксовані» і їм потрібно підкорятися за будь-якою ціною.

«Я повинен рахувати калорії всіх продуктів, які я їм, щоб не набрати вагу».

«Я можу з’їсти лише _____ калорій на день».

«Я не можу їсти жири чи вуглеводи».

«Я повинен тренуватися або викликати блювоту, щоб залишатися тим самим або витратити ті калорії, які з’їв».

«Бути худим — це найважливіше, що є в моєму житті».

«Я не можу їсти після 19.00».

«Я буду привабливим лише, якщо буду худим».

«Я буду ідеальним, якщо буду худим».

«Тільки худі люди все контролюють, повні не мають контролю».

5. Мозок вашої дитини голодує.

Мозок – найважливіший орган у тілі людини, і саме тому тіло робить все можливе, щоб уберегти цей орган. Під час голоду мозок отримує пріоритетний доступ до поживних речовин за рахунок інших органів та функцій. Єдине джерело живлення для мозку – це глюкоза. Коли рівень глюкози низький, тіло спочатку метаболізує жир, а потім м’язову тканину для того, щоб отримати доступ до глюкози. Коли голод тривалий і сильний, тіло починає руйнувати нейрони, щоб забезпечити харчування для мозку. Це призводить до загибелі нейронів та зменшення розміру мозку.

Дослідження мозку пацієнтів з нервовою анорексією показали анатомічні особливості зменшення розміру мозку, загибелі нейронних клітин та зниження синаптичної густини. Зменшення мозкової тканини, схоже, оборотне (з відновленням ваги), але не в повному обсязі. У довгостроковій перспективі залишається слід перенесеного голоду, який позначається на здатності навчатися, на поведінці та настрої.

Голодуючий мозок працює зовсім не так, як мозок, який отримує якісне харчування, і безліч клінічних симптомів анорексії викликані змінами в мозку, що виникли внаслідок голоду. Голод призводить до погіршення функціонування лобових часток, які відповідають за виконавчі функції — судження, аналіз, концентрацію та прийняття рішень, і саме тому ваша дитина здається такою нерозумною та ірраціональною.

Острівцева частка — це частина мозку, регулювання якої, схоже, дуже сильно порушує голод. Основна роль острівцевої частки — врівноважувати ті частини, які відповідають за адаптацію до зовнішнього оточення та відповідальні за внутрішній гомеостаз. Ця частина також регулює апетит та харчування. При анорексії, погіршення стану острівцевої частки призводить до аномалій у регуляції апетиту, перебільшеному почуття насичення, порушень образу тіла, труднощів інтеграції почуттів та думок, анозогнозії (відсутності критики до свого стану) та перебільшеного почуття огиди.

6. У вашої дитини можуть бути особистісні риси, які співпрацюють із хворобою та підтримують її.

У сучасній літературі описано, що багато підлітків, які страждають на анорексію мають схожі риси, які або загострюють, або підтримують симптоми анорексії — ригідность та контроль.

Основні риси — це:

  • Перфекціонізм. Багато підлітків задають собі дуже високі стандарти. Те, що вони роблять, завжди недостатньо добре, воно має бути ідеальним. Бездоганно. Бездоганність недосяжна, проте безліч підлітків проведуть години, у спробах її досягти. Звідси їхнє бажання досягти неможливої ​​цільової ваги або форми тіла, які ніколи не будуть достатньо досконалими для них. Тенденція до перфекціонізму збільшує їх стрес і робить внесок у підтримку хвороби.
  • Когнітивна ригідність. Когнітивна гнучкість — це здатність перемикатися між установками поведінково або когнітивно, також відома як «переключення». Це здатність гнучко рухатися від одного завдання до іншого. Труднощі переключення виражаються в ригідних реакціях, які пов’язані з компульсивними рисами та перфекціонізмом. Багато пацієнтів з анорексією виявляють слабке переключення і часто «застряють» у неадаптивній поведінці.
  • Слабка центральна когерентність. Центральна когерентність – це здатність бачити «цілісну картину». Дослідження нейрофізіологічних профілів пацієнтів з анорексією показали, що їх стиль обробки інформації – деталізація та фокусування. Це означає, що вони часто чіпляються за деталі і не помічають картину в цілому. Вчені вважають, що це може допомогти нам зрозуміти занепокоєння з приводу образу тіла у пацієнтів з анорексією. Існує гіпотеза, що люди з таким стилем сприйняття будуть застосовувати його і по відношенню до свого тіла: люди з анорексією, дивлячись на себе в дзеркало, швидше за все помічатимуть несимпатичні їм частини тіла та оцінювати їх негативно, замість того, щоб оцінювати все своє тіло загалом.

_____________

Всі ці фактори деталізують труднощі, які виникають під час годування вашої дитини. Це не битва з вашою дитиною, це битва проти страху, тривоги, неефективності голодуючого мозку, жорстокого внутрішнього діалогу, надлишку правил, які заволоділи вашою дитиною.

Ваша дитина не має ресурсів перемогти в цій битві самотужки. Вона безсила проти таких сильних супротивників. Вона потребує ВАС, щоб боротися за неї та відновити своє здоров’я. Без вас вона загине від анорексії чи стане її довічним рабом. Чим довше триває хвороба, тим сильнішою стає їхня ідентифікація з хворобою.

 

З книги “Survive FBT. Skills Manual for Parents Undertaking FBT for Child and Adolescent Anorexia Nervosa”, переклад @b-center