Компульсивне переїдання у дітей та підлітків

Чи є у моєї дитини компульсивне переїдання?

Компульсивне переїдання – це розлад харчової поведінки, який схожий на нервову булімію, але напади переїдання не супроводжуються послідовними нападами очищення (наприклад, такими, як блювання). Багато дорослих з компульсивним переїданням відзначають, що цей процес розпочався ще в дитинстві, але у багатьох дітей спостерігається форма переїдання нижче порогового рівня (приступи переїдання рідше ніж раз на тиждень), частково через те, як саме визначається «переїдання».

У «переїдання» є дві основні характеристики. По-перше, людина втрачає контроль під час їжі. По-друге, людина з’їдає за певний проміжок часу надзвичайно велику кількість їжі. Коли переїдання трапляються регулярно (мінімум один раз на тиждень) протягом тривалого часу (щонайменше три місяці) та завдають людині страждання, тоді людині ставиться діагноз компульсивного переїдання.

Що означає «втратити контроль» під час прийому їжі?

Люди описують втрату контролю над собою під час їжі як неможливість зупинитися. Хтось переїдає через сильні емоції, або щоб відключиться від усього, або тому, що їм нудно, а не тому, що вони фізично відчувають голод. Люди можуть їсти набагато більше, ніж зазвичай, або є ті продукти або такі їх поєднання, які зазвичай не їдять. Вони хочуть зупинитися, але відчувають, що зараз не можуть це зробити. Люди продовжують їсти, доки не відчувають дискомфорт від перенасичення. Часто після переїдання вони відчувають сильні негативні емоції, такі як сором, збентеження, депресію, провину чи сум.

Що означає «незвичайно велика» кількість їжі?

Розмір кількості їжі при компульсивному переїданні – це дуже складний аспект, який необхідно враховувати у всіх, а особливо у дітей та підлітків. Зараз немає строгих рекомендацій і єдиного діагностичного керівництва, згідно з яким втрату контролю під час їжі можна було б назвати характерною рисою компульсивного переїдання, незалежно від кількості їжі, що споживається. Лікар, що діагностує компульсивне переїдання, враховуватиме такі умови, як: місце, де відбувається прийом їжі (вдома, у ресторані, на святковій вечері); скільки часу пройшло після останнього прийому їжі; харчова поведінка оточення (чи є брат/сестра, друг чи батько, хто споживає такі самі порції їжі); індивідуальні особливості (чи є підвищений метаболізм або потреба у більшій кількості мікроелементів у їжі, наприклад, у спортсменів, у дітей під час стрибків зростання); а також чи є відмінності між переїданням і тим, що і скільки людина зазвичай їсть під час основних прийомів їжі та перекусів.

Які є ознаки того, що у моєї дитини є компульсивне переїдання?

Батьки дітей дошкільного та підліткового віку часто помічають збільшення кількості їжі, яку споживають їхні діти, і їм може здатися, що вони постійно поповнюють свої запаси. Це нормально, тому що у дітей спостерігаються стрибки зростання, при яких апетит буде нормальним або може збільшитися, тому що дітям потрібно більше поживних речовин. Таке харчування, незважаючи на значний розмір, не є проблемою. Норма стає порушенням, коли з’являється відчуття втрати контролю під час їжі і виникає відчуття смутку, пов’язане з таким прийомом їжі. Як і у випадку з усіма розладами харчової поведінки, існують певні поведінкові та емоційні ознаки, які батьки можуть помітити у своїй дитині, але жоден з них не є остаточним, оскільки багато хто з них може мати й інші причини, які не пов’язані з розладом харчової поведінки. Якщо ви помічаєте, що деякі з наведених нижче ознак стають закономірністю (наприклад, відбуваються кожні вихідні або трапляються після конфліктних ситуацій) або впливають на настрій, дружбу та/або навчання вашої дитини, варто провести діагностику та можливо звернутися за лікуванням.

Якщо Ваша дитина:

  • їсть тільки, коли вдома одна, потай бере їжу, ховає обгортки від їжі;
  • купує та вживає їжу поза домом, не сказавши вам;
  • їсть у незвичайний час, наприклад, посеред ночі;
  • бентежиться, коли її запитують, чи їла вона щось;
  • сідає на дієту або пропускає прийом їжі — деякі діти намагаються «компенсувати» переїдання, з’ївши дуже мало до такого нападу або після нього;
  • дотримується суворих правил щодо їжі — наприклад, коли і що можна їсти і починає сперечатися з вами, коли ви не дозволяєте дотримуватися цих правил;
  • уникає ситуацій, які подобалися раніше (наприклад, улюблений ресторан чи кафе), бо боїться, що може статися переїдання у присутності інших;
  • переживає про свою зовнішність, уникає людей чи події, які раніше їй подобалися, бо незадоволений своєю вагою чи формами.

Компульсивне переїдання – це теж саме, що і ожиріння?

Ні. Компульсивне переїдання може виникати за будь-якої ваги. Згодом переїдання може вплинути на збільшення ваги та сприяти розвитку ожиріння. Дослідження неодноразово доводять, що люди з компульсивним переїданням більше схожі на людей з нервовою булімією, ніж просто на людей з більшими розмірами тіла, які не мають розладів харчової поведінки.

Що очікувати від лікування?

Лікування зазвичай проводить фахівець із дитячих розладів харчової поведінки, хоча знайти такого буває дуже складно. Існують достовірні свідчення того, як впливає лікування на дорослих з компульсивним переїданням, але дослідження лікування молоді продовжуються, оскільки необхідно більше інформації про вплив методів лікування на дітей та підлітків з компульсивним переїданням. Наявні дані свідчать про те, що когнітивно-поведінкова терапія, міжособова терапія та діалектично-поведінкова терапія добре підходять для дітей та підлітків з компульсивним переїданням та втратою контролю над прийомом їжі. Ці методи лікування зосереджені на комплексному підході, який включає формування регулярного режиму харчування, покращення позитивної соціальної підтримки та спілкування, а також розвиток та тренування навичок подолання труднощів. Важливо повідомити лікаря про потреби вашої дитини та ваші цілі. У нашій науково-дослідній клініці ми попереджаємо батьків, які сподіваються на втрату ваги у дитини, про те, що наше лікування спрямоване на роботу з компульсивним переїданням, і воно навряд чи призведе до зміни ваги. Насправді, спроба схуднути, особливо без допомоги лікаря, який розуміється на розладах харчової поведінки, може лише посилити компульсивне переїдання – а оскільки багато людей з переїданням також дотримуються нездорових обмежень у харчуванні, то спочатку необхідно усунути цю тенденцію, перш ніж працювати з компульсивним переїданням.

 

Janet Lydecker, PhD

Переклад Анни Нікітенко, B-center.org

Оригінал: https://www.feast-ed.org/binge-eating-disorder-in…/…