Хто може звернутися до нас за допомогою?

Спеціалісти нашого Центру допомагають людям віком від 10 років і старшим, які страждають на анорексію, булімію, переїдання, інші харчові розлади, надмірну вагу та ожиріння, людям, які регулюють емоційну напругу за допомогою їжі, та людям, які потребують підтримки у зміні свого раціону. Ми не медичний заклад, тому проводимо терапію тільки для людей, які не потребують госпіталізації. Якщо після діагностичної зустрічі ми розуміємо, що для подальшого лікування необхідний стаціонар - ми направляємо.

Моя близька людина каже, що впорається із проблемою самостійно. Я хвилююся, чи це можливо?

Бувають ситуації, коли людина одужує самостійно. Однак розлади харчової поведінки – це складна проблема, за якої харчові аспекти є симптомами глибших проблем. Допомога та підтримка фахівців з РХП сприятиме змінам у більш короткі терміни та оптимальнішим чином, а результати будуть постійними. Терапія також дає можливість побачити проблему з іншого боку – з позиції спостерігача, що важко зробити, коли ми перебуваємо «в епіцентрі подій».

Моя близька людина повнолітня, проте я хочу отримати інформацію щодо процесу її лікування. Чи це можливо?

Команда спеціалістів відповідає за забезпечення конфіденційності лікувального процесу. Терапевт відповідає за забезпечення таємниці терапевтичної зустрічі. Терапевт не має права без згоди пацієнта, розкривати сам факт того, що він перебуває в терапії, або надавати інформацію, отриману під час терапії, людям, які не беруть участі у терапії. Від терапевтичної таємниці можна відмовитися лише у разі серйозної загрози життю чи здоров'ю пацієнта чи інших людей, і лише певним особам чи установам. Якщо ви є батьками неповнолітньої дитини, яка проходить індивідуальну психотерапію в нашому центрі, ви маєте право знати про стан здоров'я вашої дитини і це відноситься до пункту про загрозу життю. Всі інші питання про перебіг терапії та переживання дитини терапевт у праві розголошувати тільки в тому обсязі, в якому отримає згоду від вашої дитини. Також, для налагодження більш відкритої комунікації між батьками та дитиною можуть бути рекомендовані спільні сесії. Підбір оптимального способу комунікації з близьким у кожному конкретному випадку вирішуємо індивідуально.

 

Як звернутися по допомогу для неповнолітніх?

Процес для неповнолітніх аналогічний до лікування дорослого. На первинній консультації передбачено підписання батьками згоди на психотерапію та зустрічі з батьками. Батьків ми зазвичай також запрошуємо на первинну консультацію або на фрагмент зустрічі, терапевт відповідає за забезпечення таємниці терапевтичної зустрічі. Терапевт має право інформувати батьків або опікунів про свої висновки та можливі рекомендації, не порушуючи принципу конфіденційності.

У моєї неповнолітньої дитини РХП. Вона не хоче лікуватися (не бачить проблеми). Що я можу зробити?

У нашому Центрі ми працюємо у методі Family-Based Treatment (також відомому як метод Модслі). В рамках цього методу підліток або дитина з РХП на ранніх етапах лікування звільняється від відповідальності за своє харчування (у тому числі, покупки продуктів, вибору інгредієнтів для страв, розмір порції, тощо), а вся відповідальність за харчування та відновлення ваги передається його батькам . Підлітки та діти, «захоплені» хворобою, найчастіше не можуть протистояти їй і, відповідно, обирати одужання свідомо. Згодом, у межах сімейної терапії, по мірі набору ваги та зниження симптоматики, підліток зможе повернути собі автономність у питаннях харчування та тренувань.

Яка кваліфікація у вашого Центру та досвід роботи?

Наш Центр працює з 2019 року. Ми займаємося лише розладами харчової поведінки, що дозволяє нам спеціалізуватися у цій галузі та отримати великий досвід. Кожен наш спеціаліст має вузькоспеціалізовану піврічну підготовку, яку пройшов у нашому Центрі ще до початку роботи та склав два кваліфікаційні іспити по роботи із розладами харчової поведінки. Ми проходимо постійні інтервізії, супервізії, а також постійно запрошуємо до нас фахівців у сфері психічного здоров'я, гастроентерології, ендокринології та інших. Кожен терапевт Центру витрачає щотижня 5 годин на навчання та супервізії. Ми організовуємо та беремо участь у круглих столах між медичними клініками, конференціях, у різноманітних проектах ЗМІ, проводимо дослідження, співпрацюємо з лікарнями, що займаються стаціонарним лікуванням РХП, амбулаторним лікуванням нервової анорексії у дітей та підлітків у підході – терапії, заснованій на сім'ї. Докладніше ви можете почитати тут.

Чи потрібно моєму близькому звернутися до лікарні?

Ми проводимо діагностику стану і в більшості випадків клієнти не потребують госпіталізації. Є офіційні критерії для госпіталізації при РХП, один з основних - це ІМТ (вага людини), якщо вона надто низька і у людини мало ресурсів, щоб справлятися самостійно, ми можемо рекомендувати госпіталізацію. Але рішення щодо кожного випадку приймається окремо.

Я підозрюю, що у моєї близької людини є проблема, але я не впевнений. Що я можу зробити?

Якщо у вас є такі підозри – завжди варто перевірити. У такому разі проконсультуйтеся з нашим спеціалістом під час консультації для родичів. Інше рішення - звернутися разом із вашою близькою людиною на первинну консультацію, яка ні до чого не зобов'язує та прояснює всі сумніви. Ми рекомендуємо вам прочитати інформацію в нашому блозі та брошурах, де ви зможете знайти поради щодо розпізнавання розладів харчової поведінки та опитування хворої людини.

Я працюю допізна, чи зможу я потрапити на прийом увечері чи у вихідні?

Спеціалісти нашого Центру працюють з 9:00 до 21:00, деякі спеціалісти працюють у вихідні.

Як довго слід очікувати на консультацію?

Час очікування візиту - від двох днів, якщо це індивідуальна консультація і до двох тижнів, якщо сімейна. Після заповнення заявки через сайт протягом доби (крім вихідних та свят) з вами зв'язується адміністратор. Ми ретельно аналізуємо дані в анкеті та підбираємо спеціаліста, який максимально відповідає вашому стану та запиту.

Яка вартість послуг?
Детальний прайс-лист на індивідуальні та сімейні консультації у різних спеціалістів можна знайти у вкладці Запис на консультацію. Остаточна вартість залежить від типу послуг та частоти відвідувань (у разі психотерапії рекомендуються зустрічі один раз на тиждень).
Чи зможе моя близька людина перемогти РХП?

Завдання спеціалістів – оптимально подбати про одужання людини. Вони беруть на себе роль партнерів у цій подорожі. Якщо хворій людині рекомендується набрати вагу, їй допоможуть зробити це найоптимальнішим для неї способом. У разі дуже низької маси тіла ми спиратимемося на показники ваги, як на критерій успішності терапії.

Чи потрібно моєму близькому приймати лікарські засоби?

Рішення про включення препаратів у процес лікування приймає лікар індивідуально, залежно від стану вашого здоров'я. Якщо немає показань для підтримки лікування фармакологічними засобами, пацієнту не потрібно приймати ліки.

Який підхід психотерапії ви пропонуєте?

Наші спеціалісти проводять терапію в когнітивно-поведінковому (терапія відповідальності та прийняття) та системному напрямі.

Чи потрібно робити якісь обстеження?

У нашому Центрі спеціалісти мають підготовку у психології, психотерапії та нутріціологічному відновленні харчування при РХП. Якщо стан клієнта вимагає додаткових консультацій інших лікарів, ми складаємо план обстеження та керуємо процесом додаткових консультацій за межами Центру. Ми співпрацюємо із фахівцями в різних галузях, зокрема дієтологами, гастроентерологами, ендокринологами,

Який має бути перший крок у лікуванні?

Якщо ви маєте намір розпочати лікування, насамперед потрібно записатися на первинну діагностичну консультацію, після закінчення якої ви отримаєте від нас подальші рекомендації (якщо це неповнолітній - ми попросимо батьків бути на першій зустрічі). Щоб організувати первинну консультацію, натисніть на нашому веб-сайті кнопку з написом «Записатися на консультацію» та дотримуйтесь інструкцій.

Ми живемо далеко, які є інші рішення?

Ми активно працюємо у форматі онлайн-консультацій, зокрема для сімей з підлітками. Слід підкреслити, що у нас є підготовка та досвід надання онлайн-допомоги, і ми знаємо, що вона може бути ефективною.

Як спеціаліст обирає способи лікування для моєї близької людини?

Під час первинної консультації, виходячи з поточної ситуації з РХП та нашого досвіду, ми запропонуємо вам варіанти найефективніших рішень. Остаточне рішення завжди на стороні пацієнта (батьків – у разі неповнолітнього).

Скільки триватиме лікування?

На це питання немає однозначної відповіді. Все залежить від вихідного стану. Існують стандартні протоколи КПТ (приблизно 20 сесій), але вони скоріше є маршрутом, який потрібно пройти, щоб впоратися з РХП. А швидкість руху по цьому маршруту у кожної людини може бути різною і залежить від безлічі факторів: тривалості розладу, наявності поточних ресурсів і сил, складнощів, які вам доводиться вирішувати у вашому житті крім лікування від РХП і т.п. Тому форми допомоги у нашому Центрі складені таким чином, щоб допомогти конкретній людині якнайкращим чином, а терапевтична позиція спеціалістів нашого Центру полягає в тому, що час є важливим, оскільки людина страждає.

Що робити, якщо моїй близькій людині рекомендована госпіталізація?

Якщо лікування в лікарні було призначено спеціалістом або ви знаєте, що цього вимагає здоров'я вашого близького, одним із рішень є звернення до терапевта або психіатра за направленням. Для отримання інформації, наприклад, варто звернутися до конкретної лікарні та уточнити умови та терміни прийому та деталі відмови від передплати. Ви також можете отримати таке направлення у нашому Центрі (зв'яжіться безпосередньо з нами). Після перебування в лікарні вам, ймовірно, потрібно буде продовжити лікування, у тому числі у вигляді психотерапії. Якщо ви вважаєте, що здоров'я близької людини вимагає госпіталізації, але є побоювання – ви можете проконсультуватися з нашими спеціалістами, які зможуть пояснить можливі варіанти лікування, зорієнтують та допоможуть у прийнятті рішення.

Я не знаю, як мені реагувати на те, що відбувається із моєю близькою людиною? Як говорити із нею? Що я маю робити?

У нас є груповий тренінг навичок для батьків, чиї діти страждають на нервову анорексію і так само ви можете самостійно записатися на консультацію для родичів, в ході якої ви зможете поставити свої питання, дізнатися, що потрібно робити/говорити, а що не варто і погодити можливі рішення із терапевтом. Також рекомендуємо прочитати матеріали у нашому блозі.

Я думаю, що у моєї дитини РХП. Що я можу зробити?

По-перше, зверніть увагу на свою інтуїцію. Ви найкраще знаєте свою дитину. Якщо ви думаєте, що у неї проблеми, ви, мабуть, маєте рацію. Далі дійте швидко. Раннє реагування тісно пов'язане з одужанням. Прийняття «очікувальної» позиції або надія на те, що ваша дитина «виросте» з розладу харчової поведінки, зазвичай відкладає лікування і призводить до того, що вашій дитині стає гірше. Ми рекомендуємо вам якнайшвидше записатися на прийом до педіатра вашої дитини, який знає про доказові методи лікування РХП.

Наша сім'я хоче пройти лікування РХП дитини методом терапії заснованої на сім'ї FBT, але мій лікар / терапевт ніколи про нього не чув (або не згоден із цим підходом).

Ми твердо переконані в тому, що батьки повинні знати, що вони мають вибір щодо лікування розладу харчової поведінки. Як і в разі будь-якого іншого серйозного захворювання - нервова анорексія - дуже серйозне захворювання з найвищим рівнем смертності серед усіх психічних захворювань - дуже важливо, щоб ви дізналися якомога більше про хворобу, доступні методи лікування та результати. Як і у разі будь-якого іншого рішення щодо медичної допомоги, ви є споживачем послуг і заслуговуєте на роботу з професійною командою, яка підтримає вас і вашу сім'ю і допоможе вам зробити усвідомлений вибір.

Деякі терапевти та медичні працівники, що спеціалізуються на розладах харчової поведінки, особливо ті, хто дотримується старомодного підходу до захворювання, вважають, що сімейна дисфункція або «контролюючі» батьки є частиною етіології (причиною) розладу харчової поведінки. Це може змусити батьків відчути, що їм не слід брати участь у виборі лікування або брати активну участь у тому, щоб допомогти своїй дитині одужати. Метод FBT або метод Модслі заснований на зовсім інший підході, а саме він розглядає сім'ю, як життєво важливий ресурс у боротьбі з розладом харчової поведінки. Ми закликаємо вас відмовитися від звинувачень - незалежно від того, чи виходить це звинувачення з боку професіонала чи від вас самих - а натомість зосередитися на рішеннях, які будуть дієвими для вашої дитини та сім’ї.

Якщо ви вважаєте, що метод FBT є правильним лікуванням для вашої дочки або сина, ви маєте право на підтримку ваших лікарів. Традиційні методи лікування можуть не підтримувати модель, яка заохочує участь батьків і ранній акцент на відновлення харчування. Пам'ятайте, ви керуєте цим процесом. Якщо ви відчуваєте, що не отримуєте допомоги, якої потребує ваша дитина, продовжуйте пошуки. Ви не зобов'язані погоджуватися на лікування, яке здається вам неправильним, не підтримує пріоритети вашої родини та/або не сприяє одужанню вашої дитини.

Як я можу змусити свою дитину зрозуміти, що їй потрібно одужати? Що можна дати дитині почитати? Що я можу сказати?

Хотілося б, щоб у вашої дитини були «чарівні слова», які б надихали її поїсти. Якби підлітки з анорексією були зацікавлені у самостійному одужанні, то цей процес відбувався б набагато простіше. Більшість сімей усвідомлюють, що вони можуть досягти прогресу, якщо відкинуть побоювання щодо «мотивації» і зосередяться на відновленні ваги, надаючи при цьому багато емоційної підтримки.

Ідея про те, що діти повинні «вибирати» одужання, тривалий час була частиною загальноприйнятої думки щодо лікування розладів харчової поведінки. На жаль, більшість підлітків не можуть «захотіти набрати вагу», поки перебувають у лещатах харчового розладу. Багато батьків виявили, що після того, як їх дитина набрала вагу, наступає психологічне одужання. Подумайте про це: мозок – це частина фізичного тіла. Коли він недоїдає, він працює неправильно. Коли дитина добре харчується протягом певного періоду часу, відновлюється раціональне мислення. Для деяких дітей зміни відбуваються швидко; для інших повинні пройти тижні або місяці повноцінного харчування, перш ніж когнітивні та емоційні реакції покращаться. Але це трапляється.

Кінцева мета лікування за методом Модслі - дати дітям можливість самостійно харчуватися здоровою їжею, що приносить задоволення. Коли хворий стає фізично здоровим і здатним підтримувати здорову вагу, лікування переходить до другої фази, повертаючи підлітку, який одужує, контроль над харчуванням. Зазвичай на цьому етапі хворий може взяти на себе відповідальність за їжу.

А як щодо харчування?

Недоїдання має руйнівні психологічні та фізичні наслідки. Вивчення впливу голоду на розум може допомогти батькам зрозуміти, чому відновлення харчування має вирішальне значення для повного психічного та фізичного відновлення. Результати дослідження відчуття голоду в Міннесотському голодному експерименті дають розуміння того, як неадекватне споживання їжі впливає на психічне та фізичне здоров'я. Багато психологічних симптомів, які зазвичай спостерігаються при нервовій анорексії, включаючи депресію, тривогу, соціальну ізоляцію і одержимість, є результатом недоїдання.

На ранньому етапі лікування в методі Модслі батьки працюють разом, щоб їх дитина повернула вагу до здорового рівня. Після відновлення ваги дитина, яка одужує, зможе краще повернутися до здорового самостійного харчування і продовжити своє звичайне підліткове життя. Гарне харчування у довгостроковій перспективі допоможе усунути як фізичні, так і психологічні наслідки голодування.

Чим годувати дитину, яка одужує?

Анорексія може збити з пантелику навіть дуже впевнених у собі батьків, змушуючи їх сумніватися у собі та своїх рішеннях, особливо коли йдеться про годування дитини на етапі відновлення ваги. Але більшість батьків приймають правильні рішення про те, чим і скільки годувати дитину, яка голодує. Зрештою, вони успішно керували процесом годування за роки до анорексії і, ймовірно, досі вміють добре годувати інших своїх дітей. Будьте впевнені у собі.

Здоровим підліткам потрібна дієта з балансом жирів, білків та вуглеводів та великою кількістю калорій. Підліткам, які одужують від нервової анорексії, потрібна така ж дієта і навіть більше калорій. Кількість їжі, яку необхідно з'їсти дитині в процесі одужання, може бути на диво великим.

Чому при відновленні харчування так неспокійно?

Батьки, природньо, хочуть бачити свою дитину щасливою і вільною від тривог. На жаль, їжа під час одужання від анорексії викликає сильне занепокоєння. Зазвичай, після відновлення харчування, мислення тимчасово погіршується. Будьте наполегливими та послідовними. Багато батьків відступають, коли бачать, скільки занепокоєння може спричинити повторне годування. Якщо ви продовжите наполягати на повноцінному харчуванні, проявляючи співчуття та любов, ваша дитина виживе, якщо ви не здаєтеся. Твердий виступ проти поведінки, пов'язаної з розладом харчової поведінки, при одночасному наданні здорової підтримки – це ключ до зміни ситуації.

Як батьки можуть працювати разом, щоб допомогти?

У терапії Модслі батьки є важливим активом у підтримці одужання. Ключ до успіху для всіх дорослих у житті дитини, яка одужує, полягає в тому, щоб передавати послідовні повідомлення, дотримуватися тих самих правил і повноцінно спілкуватися.

Часто батьки приходять до процесу одужання з різними відчуттями часу, терміновості та природною реакцією на кризу. Вони повинні працювати разом, щоб дійти єдиної думки і досліджувати будь-які розбіжності подалі від дитини, яка одужує. Це може спричинити опрацювання або усунення будь-яких колишніх розбіжностей щодо дисципліни, способу життя та минулих подій, які можуть і будуть використовуватися хворобою, створюючи розбіжність у поглядах.

Вам не обов'язково бути «ідеальною парою», щоб досягти успіху під час терапії Модслі. Всі типи сімей, включаючи сім'ї з одним із батьків, змогли застосувати цей підхід.

Можливо, вам буде корисно наступне:

  • Уявіть, що ви є єдиним фронтом проти хвороби.
  • Усувайте розбіжності та обговорюйте плани приватно, а не на очах у дитини.
  • Використовуйте сильні сторони кожного дорослого: один з батьків може краще контролювати час прийому їжі, а інший - готувати. Один з батьків може добре розумітися на дослідженнях, а інший - у спілкуванні з клініцистами.
  • Розставте пріоритети у відносинах, приділивши час розмовам і зосередившись один на одному.
  • Пам'ятайте, що загроза сім'ї з боку хвороби – це також можливість продемонструвати любов та підтримку.
  • Приймаючи всі рішення, враховуйте потреби братів та сестер.
А як щодо ліків?

Ми рекомендуємо батькам встановити міцні стосунки з лікарем дитини. Якщо розглядається можливість прийому ліків, лікар вашої дитини повинен ретельно вивчити особистий та сімейний анамнез, пояснити можливі варіанти та відповісти на будь-які ваші запитання.

Оскільки реакція на ліки у різних людей проявляється по-різному, важливо провести ретельне спостереження. Батькам можливо корисно вести датований письмовий облік всіх ліків, дозування і реакцій. Це може допомогти надалі розібратися у складній ситуації. Батьки також повинні не забувати відзначати будь-яку РХП-поведінку – обмеження, харчування за нерегулярним графіком, очищення, навантаження водою чи зневоднення – які можуть вплинути на психічний стан дитини з анорексією (і, можливо, на абсорбцію ліків).

Одне з найпоширеніших питань, пов'язаних із ліками, полягає в тому, чи слід призначати оральні контрацептиви при аменореї (відсутності менструацій) для лікування побічного ефекту втрати кісткової маси. Хоча раніше така практика була звичайним явищем, недавні дослідження показують, що оральні контрацептиви не допомагають збільшити мінеральну щільність кісток у дівчат з анорексією. Нормальна гормональна функція зазвичай повертається із відновленням здорової маси тіла. Оральні контрацептиви не дозволяють визначити, чи йде менструація у дівчинки, що є важливим показником здоров'я.