Що необхідно знати про терапію, яка заснована на сім’ї (FBT)

У вашої дитини розлад харчової поведінки, і ви намагаєтеся зрозуміти, що робити. Розшукуючи лікування для вашої дочки чи сина ви починаєте чути такі терміни, як метод Модслі або заснована на сім’ї терапія (FBT). Вважається, що це, мабуть, найбільш ефективний підхід для підлітків з нервовою анорексією, але у вас багато питань про те, що це за підхід і що він буде означати для вашої родини.

У цій статті ми спробуємо відповісти на найпоширеніші питання, які чуємо від батьків до того, як вони починають терапію.

«Це все добре, але ми намагалися змусити її їсти, умовляли та переконували. Вона не їстиме. Як із цим бути?»

Це чудове спостереження! Якщо у вашої дитини нервова анорексія, харчування – це головна проблема та суть хвороби. Він або вона не може їсти (без вашої допомоги та підтримки). Якщо ви почали намагатися допомагати своїй дитині їсти вдома, ви вже зробили важливі кроки! Ваш FBT-терапевт буде працювати з вашою сім’єю, щоб допомогти вам створити унікальні навички, які ви вже використовували для виховання вашої дитини до цього часу. У вас є досвід надання допомоги вашій дитині в тому, що вона вважає неможливим або не хоче робити (наприклад, завершити шкільний проект, прийняти ліки, зробити щеплення і т.п.). Загальна структура FBT передбачає політику абсолютної нетерпимості відмовитися від їжі. Те, як ви, батьки, реалізуєте цей план, буде унікальним для вас та вашої родини, і ваш FBT- терапевт буде поряд із вами.

«Я працюю повний робочий день, а моя дитина навчається у школі. Як я зможу контролювати всі прийоми їжі?

Враховуючи тяжкість цього захворювання, багато батьків вирішують взяти відпустку та координувати свої дії зі школою, щоб їх дитина могла залишатися вдома протягом перших кількох тижнів лікування. Деякі батьки підлаштовують свій розклад так, щоб бути присутніми з дитиною під час сніданку, полуденку та вечері, та співпрацюють зі школою своєї дитини, щоб знайти вчителя/консультанта/медсестру, які погодяться доглянути за обідом. Для деяких батьків виходом є допомога близького родича або іншої людини, яка контролює прийом їжі, якщо вони не в змозі. Якщо за їжею наглядає родич або опікун, ваш FBT- терапевт, швидше за все, порадить цій людині також відвідувати терапевтичні зустрічі.

«Моїй дитині дуже не подобається наш FBT-терапевт, і вона часто не хоче йти на терапію. Чи треба нам шукати іншого FBT- терапевта?»

Це те, що багато батьків почують від своєї дитини, коли вони починають FBT. Ваш терапевт очікує, що ваша дитина робитиме те, чого найбільше боїться її анорексія – їсти і набирати вагу. Тому на початку вони переживають лікування тяжче, ніж хворобу. Мета вашого FBT- терапевта полягає у підтримці вашої дитини та сім’ї; однак, навіть якщо ваш FBT- терапевт буде найдобрішим і найспівчутливішим, із самого початку процес лікування FBT може здатися вашій дитині (і, можливо, навіть вам) важким або жахливим.

«Чим потрібно годувати мого сина / дочку?»

Основним принципом для сімей є включення продуктів, які їх дитина любила їсти до того, як почалася хвороба. Як правило, ми рекомендуємо вживати енергетично/калорійно насичені продукти та широкий асортимент різних видів висококалорійних продуктів, оскільки ці продукти допомагають підліткам нормалізувати харчування та у довгостроковій перспективі призводять до швидшого відновлення. Ваш FBT- терапевт не дасть вам суворого плану харчування. Ви знали, чим годувати свою дитину до початку хвороби, тому вас навчать використовувати інтуїцію та деякі загальні рекомендації, надані вашим FBT- терапевтом, для того, щоб визначити, як може виглядати меню вашої дитини.

«Моя донька вважає, що у неї немає проблеми. Наскільки таке лікування підійде для неї?»

Це лікування справді змушує батьків боротися із хворобою. Більшість підлітків не хочуть їсти, навіть якщо вони відчувають, що їх хвороба негативно вплинула на їх життя, і визнають, що розлад харчової поведінки своєю проблемою. Вам буде важливо бути твердим і послідовним з вашою дитиною. Ваш FBT- терапевт допоможе вам, як батькам, постійно повідомляти про ваші очікування і про те, що станеться, якщо вони не будуть виконуватися.

«Це не схоже на мій стиль виховання. Чи для всіх сімей або стилів виховання підходить FBT?»

Ця терапія не пов’язана з тим чи іншим стилем виховання чи типом сім’ї. У методі FBT їжа розглядається як ліки, і прийняття відповідальності за те, щоб ваша дитина приймала ліки, є ключем до порятунку її життя, незалежно від стилю вашого виховання. Хоча контроль над частиною життя вашої дитини може бути несумісним з вашим батьківським стилем, існує безліч способів адаптувати терапію. FBT надає загальну структуру і батьки вирішують, як її реалізувати. Фактично, усі типи сімей успішно впроваджують цю терапію — сім’ї з одним із батьків, розлучені сім’ї, змішані сім’ї. FBT фокусується на тому, щоб допомогти дорослим, які мають відношення до життя підлітка, працювати разом та забезпечити послідовність дій для боротьби із хворобою.

«Моєму підлітку майже 18 років, а мені здається, що це лікування більше підходить для дітей меншого віку. Чи заважатиме ця терапія його підлітковому розвитку?»

FBT може здатися нелогічним методом для підлітків старшого віку. Але пам’ятайте, через нервову анорексію деякі частини звичайного підліткового розвитку порушуються. У FBT батьки повинні взяти під контроль лише ті області, де вирує розлад харчової поведінки, в основному це харчування та фізичні вправи. Ми використовуємо FBT для того, щоб ваша дитина могла якнайшвидше повернутися до нормального підліткового розвитку.

«Мій син/донька професійно займається футболом (велоспортом, балетом, баскетболом). Чи повинен він/вона припинити цю діяльність?»

На початку FBT акцент робиться на відновлення. З медичної точки зору, для вашої дитини може бути небезпечно бути активною. І щоб допомогти прискорити відновлення організму та звести до мінімуму медичний ризик, рекомендацією вашого FBT- терапевта, швидше за все,  буде — тимчасово припинити або значно обмежити фізичну активність. По мірі того, як ваша сім’я переходить на другий етап терапії, ваша дитина поступово знову почне займатися фізичними вправами. Участь в організованій фізичній активності може бути для деяких підлітків корисним стимулом поліпшення харчування.

На підставі статті Nikki Pagano

https://thefeedblog.com/…/what-you-need-to-know-about…/

Переклад Ольги Сушко, b-center.org