ВОНО чи не ВОНО?

Якщо дитина (частіше – підліток) вирішила сісти на дієту, стежити за своїм здоров’ям, стати веганом, додати тренувань – це погано чи добре? Як батькам зрозуміти, чи час уже бити на сполох?

Батьківська інтуїція – річ чудова. Ви знаєте цю людину вже N років. Ви пам’ятаєте її дитинство і кризу трьох років, пам’ятаєте як вона не хотіла або хотіла йти до школи, як ненавиділа овочі та вставати вранці.

І раптом ця людина вирішує «взятися за себе». Вона підводиться, щоб пробігти кілька кілометрів, або зробити годинну зарядку. Вона відмовляється від цукру та глютена. Від м’яса. Від смаженого. Від випічки. Вона довго розглядає себе у дзеркалі або щодня вимірює свою ногу (руку, талію, стегна). Вона раптом плаче після свята, де з’їв порцію торта.

Коли починати турбуватися і коли звертатися за допомогою?

Підліткові експерименти з дієтами – поширена річ, зараз уже практично у будь-якій точці світу. Не буду зупинятися на причинах — їх багато і в цілому про це всі знають. На щастя, у багатьох дітей експерименти з дієтами або харчовими обмеженнями незабаром завершуються самі собою. Просто тому, що це незручно, неприємно, несмачно врешті-решт. На жаль, завжди є відсоток дітей, які хворіють на нервову анорексію після першого досвіду зниження ваги. Зазвичай це діти цілеспрямовані, тривожні, перфекціоністи та відмінники. З хворобою ці риси їхнього характеру обертаються проти них.

Нетипова поведінка підлітків — завжди привід придивитися. Так, можливо це нормативне експериментування. Значить, це скоро мине.

Якщо ж ваша дитина:

  • Істотно схудла (навіть якщо до цього вона важила більше однолітків і вам здається, що вона молодець, що так старається);
  • Очевидно тривожиться, і вам здається, що це пов’язано з їжею або зовнішнім виглядом;
  • Стала надзвичайно емоційно нестабільною (чи звичайна підліткова емоційна нестабільність посилилася);
  • Демонструє дуже нетипову для себе поведінку, пов’язану з їжею або тренуваннями (обмеження, переїдання, ви раптом знаходите у неї якісь таблетки);

І звичайно ж, якщо у дівчинки був і пропав менструальний цикл

Все це привід турбуватися та йти на консультацію до фахівців.

Можливо, це лише підліткові експерименти. А якщо ні – анорексія лікується набагато краще при своєчасному зверненні.

Ольга Сушко,

B-center