Як зробити так, щоб дитина з РХП все-таки… їла

Всі ми знаємо, що наші діти, які страждають на розлади харчової поведінки (РХП), повинні добре харчуватися. Це означає: три поживні та збалансовані прийоми їжі на день плюс перекуси на етапі відновлення ваги при нервовій анорексії, три прийоми їжі та перекуси із спостереженням після їжі, якщо у дитини булімія або очисна нервова анорексія. Але для кожної сім’ї питанням на мільйон доларів є «Як цього досягти?». Ця тема часто обговорюється на форумі Around the Dinner Table.

Коли на форумі з’являються батьки дитини, якій нещодавно поставили діагноз, вони засмучені, налякані і стривожені. Вони мріють, щоб хтось сказав їм: ось як треба робити, щоб ваша дитина їла. Вони приходять на прийом до терапевта або дієтолога, і чують, що треба йти додому та годувати свою дитину. Вони реєструються на форумі ATDT і їм кажуть годувати дитину: 3 основні прийоми їжі та два перекуси.

АЛЕ ЯК?

Якби ми могли змусити наших дітей їсти, ми не домовлялися б про зустріч із професіоналами або не спілкувалися з іншими батьками на форумі ATDT. Проте, здається, є багато сімей, які з’ясували, як нагодувати своїх хворих дітей.

То як це відбувається?

Мені здається, що це процес. Ви розумієте, що ваша дитина хвора на смертельно небезпечну хворобу, що у розладів харчової поведінки дуже високий рівень смертності. Тим не менш, вам потрібен час і знання, щоб зрозуміти, як підтримати вашу дитину у відновленні харчування. Іноді потрібно пробувати методом спроб і помилок протягом декількох місяців, перш ніж спосіб зробити це буде знайдено.

Без повноцінного харчування неможливе одужання або ремісія від нервової анорексії. І є багато способів розпочати процес відновлення харчування. Це може статися вдома, у лікарні, у спеціалізованому центрі, за допомогою виделки та ножа, або гастроназальної трубки, або за допомогою харчових добавок, або за допомогою FBT-терапевта. Кінцева мета полягає в тому, щоб отримувати їжу та харчування на постійній основі, щоб забезпечити адекватне збільшення ваги та, зрештою, нормалізацію харчування. Те, як це відбувається з вашою дитиною, є правильним способом для вашої сім’ї.

Деякі батьки використовували методику Life Stops Until You Eat («Життя зупиняється, поки ти не поїси») або метод «Чарівної тарілки» (дитина має зробити так, щоб вся їжа зникла з тарілки). Проте буває так, що після отримання поради на форумі наша спроба атакувати «чарівну тарілку» перетворюється на багатогодинну битву з ложкою нарізаної капусти. Мені стало цікаво: про що говорять ці батьки? Ніби чарівна тарілка вважає, що у батьків також є магічні сили, щоб змусити їх дитину їсти!

У нашій сім’ї ми з’ясували, як повернути нашу доньку до нормального харчування (після того, як вона захворіла настільки сильно, що повністю випала зі свого життя), за допомогою невеликої армії висококваліфікованих та компетентних професіоналів та чудової програми лікування РХП, у якій було зроблено наголос як на відновлення ваги, так і на терапію. Я прочитала всі доступні книжки на тему анорексії. І коли вона повернулася додому, чарівна тарілка стала повсякденним явищем: я сиділа з нашою дочкою, доки ми їли. Але між точкою А («Паніка: що мені робити!») і точкою Б («Так! Вона їсть вдома!») були потрібні болючі 13 місяців. Хоча на початку того часу я не була у курсі трюків РХП, до кінця я розуміла набагато більше, і могла виявити їх, коли вони виникали. І навіть після того, як вона знову почала їсти, у нас було багато кроків уперед і назад, і я ставила на стіл їжу 3 рази на день плюс перекуси і, коли це необхідно, втручалася, щоб переконатися, що прийом їжі відбувався, а достатня вага підтримувався.

Розподіл звдань у процесі відновлення між командою став для мене зрозумілішим. Моя роль була схожа на роль менеджера проекту: я відповідала за їжу вдома і стежила за загальною картиною, як справи у різних членів команди, і який був прогрес моєї доньки під час зустрічей з ними.

Амбулаторний терапевт (після того, як вага була відновлена) відповідав за спілкування з моєю дочкою про її почуття та проблеми. Дієтолог відповідав за посилення інструкцій про розміри порцій, правильне харчування та планування їжі. Психіатр відповідав за ліки. Робота моєї дочки полягала в тому, щоб приходити на їжу і продовжувати їсти і знову намагатися брати участь у своєму житті поза розладом харчової поведінки, а також працювати над тим, щоб робити кроки до самостійного харчування. Це вимагало значних зусиль та завзятості з її боку, бо їй не завжди хотілося робити такі речі чи навіть слухати когось із членів команди через хворобу.

Я чула багато відгуків інших батьків. Дехто покладався на рятівні госпіталізації, бо їхня дитина не могла їсти вдома. Одна сім’я лікувала дитину з небезпечно низькою вагою вдома, переважно за рахунок домашнього супу, але з сильною професійною медичною допомогою. Деякі додають спеціальні суміші у їжу, щоб збільшити калорійність невеликих порцій. Деякі з них могли використовувати відволікаючі фактори, такі як ігри або їжа перед телевізором, для успішного відновлення ваги. Деякі пройшли через тривале перебування у стаціонарі. Деякі, намагаючись змусити свою дитину їсти вдома, пережили пекельний досвід, що включає розбиті тарілки та викинуту їжу, що супроводжуються криками, але вони були наполегливими, і зрештою їхня дитина знову почала їсти. І, на жаль, є також сім’ї, які зустрілися з важкою формою хвороби, і не дивлячись на всі їх старання, продовжують боротися з нею роками.

Ось мої власні поради, засновані на досвіді з моєю дочкою:

Якнайменше стресу під час прийомів їжі. Не говоріть на складні теми, тому що стрес може посилити проблему харчування для вашої дитини. Слухайте спокійну музику у фоновому режимі. Наші діти теж можуть відчувати наше напруження; Я виявила, що коли я була спокійна під час їжі, в цілому все йшло краще, ніж коли я була в стресі через страх, що вона не їстиме.

Змоделюйте достатню порцію, взявши на тарілку такий самий обсяг їжі, як у вашої дитини.

Я дістала свою кулінарну книгу і щосили намагалася готувати візуально привабливу і смачну їжу. Демонструйте наснагу з приводу кулінарії, їжі, та використання рецептів.

Залучіть свою дитину до розмови, яка не має жодного відношення до їжі, і слухайте, що вона говорить.

Я зберегла рецепти страв, які вона змогла успішно доїсти, і робила деякі з них знову і знову. Вимоги полягали в тому, щоб у них було достатньо збалансовано поживну цінність та калорійність. Потім я намагалася розширити асортименти, додаючи новий рецепт приблизно раз на тиждень.

Будьте терплячі! Можуть бути випадки, коли потрібна година, щоб з’їсти сніданок. Дотримуйтесь курсу і залишайтеся за столом, доки їжа не закінчиться. На жаль, ми не можемо знати напевно, чи була їжа, яку ми не бачили з’їденою насправді.

Вам потрібно буде мати жорсткі кордони у багатьох випадках. Наприклад, може бути краще, щоб ваша дитина під час набору ваги пила не воду, а калорійний напій. Навчіться говорити «ні» ефективно та спокійно, авторитетно та пропонувати альтернативу (наприклад, сік) як таку, що не підлягає обговоренню; потім змініть тему. Пам’ятайте, що ви батьки.

Намагайтеся дотримуватися графіка їжі, який приблизно однаковий щодня. Тим не менш, якщо в графік втручається життя, можна трохи змінити його, змістивши час їжі, за умови збереження 3 прийомів їжі.

«Страшні продукти»: є різні способи поводження з ними. Ми виявили, що ступінчастий підхід працював добре. Наприклад: ви хочете, щоб ваша дитина могла з’їсти полуничний пиріг. Спочатку ви даєте полуницю. Потім полуницю на невеликому шматочку запеченого коржа. Потім додайте трохи збитих вершків до полуниці на коржі. Повторіть стільки разів, скільки вам потрібно. Може бути якийсь опір, і крок назад до полуниці це нормально. Зрештою, ви рухаєтеся вперед до вашої мети — полуничного пирога. У книзі Єви Месбі є хороший опис ступенів.

Посилання для батьків (англійською):

https://www.feast-ed.org/meal-support-resources/…

https://www.aroundthedinnertable.org/…/high-calorie…

Забезпечення ефективної підтримки харчування – це навичка, і, як і для більшості навичок, потрібен час, щоб вивчити та освоїти її. Я сподіваюся, ви зможете навчитися допомагати вашій дитині їсти.

Judy Krasna, модератор форуму Around the Dinner Table

Оригінал: https://www.feast-ed.org/atdt-forum-topic-getting-a…/

Переклад Ольги Сушко, b-center.org