Як батьки можуть допомогти у процесі відновлення підлітків з нервовою анорексією

Протягом тривалого часу батьки дітей та підлітків із психічними захворюваннями звинувачувалися, піддавалися маргіналізації, стигматизації та остракізму. Зрештою, діти та підлітки, ізольовані від своїх сімей, та позбавлені підтримки батьків у найважчі для них часи, страждали ще більше. Це було особливо виражено під час лікування розладів харчової поведінки у підлітків. Ділячись історією про дівчинку-підлітка, яка одужала від нервової анорексії за підтримки своєї сім’ї, та описуючи підхід до лікування, який дозволив їй та багатьом схожим на неї, процвітати, я сподіваюся розширити можливості для інших підлітків та сімей, які стикаються з діагнозом розладу харчів поведінки.

Погляд на лікування.

«Мамо, я тебе ненавиджу. Тату, я тебе ненавиджу. І без образ, докторе Рейвін, але я вас теж ненавиджу». Стейсі дивилася на мене, стиснувши губи.

«Без образ», — спокійно відповіла я виснаженій, налаштованій вороже 13-річній дівчинці, що сидить навпроти мене в моєму кабінеті. «Стейсі!», прошепотіла її мати, «Будь ласка, будь ввічливіше!».

У Стейсі була діагностована нервова анорексія (НА) за шість місяців до цього діалогу. Вона та її батьки відвідували їхній третій сеанс сімейної терапії (FBT) зі мною. Коли Стейсі вперше поставили діагноз, вона розпочала традиційне лікування НА, яке включало зустрічі з індивідуальним терапевтом, з яким вона не розмовляла, та дієтологом, план харчування якого вона не дотримувалася. Минули тижні, потім місяці, і її симптоми не покращилися. Місячний цикл Стейсі припинився, її вага продовжувала падати, а раціон складався з салату та яблук. Стривоженим батькам Стейсі порадили «триматися подалі» та запевнили, що професіонали впораються з цим. «Не будьте харчовою поліцією», — порадив терапевт та дієтолог. «Ви тільки зробите гірше».

Лікування з урахуванням міфів.

Протягом десятиліть при лікуванні нервової анорексії фахівці керувалися міфами та припущеннями, такими як:

  • Дисфункціональна сімейна динаміка є причиною нервової анорексії,
  • Ми не можемо допомогти їй, поки вона не хоче набрати вагу,
  • Терапія має усунути «першопричину» хвороби, перш ніж вона почне їсти.

Ці міфи спростували зовсім недавно. Не дивно, що старі методи лікування, що базуються на цих міфах, були не дуже ефективними. Покоління тому багато людей, у яких у підлітковому віці розвивалася нервова анорексія, страждали від цієї хвороби протягом багатьох років або навіть десятиліть, і до 20% пацієнтів померли внаслідок цього захворювання.

Науково обґрунтований підхід.

На щастя, це не так. Завдяки останнім науковим дослідженням ми знаємо, що немає якоїсь особливої ​​«сімейної динаміки» або типу виховання, що викликає нервову анорексію. Сім’ї з дитиною з НА часто показують у терапії високий рівень стресу, тривоги, гніву та конфліктів, але тепер ми знаємо, що така динаміка – природний результат того, як сім’я намагається допомогти коханій людині з загрозливим для життя психічним захворюванням. Ми знаємо, що ризик розвитку НА — подібний до ризику розвитку шизофренії або біполярного розладу — значною мірою генетичний.

Нещодавні досягнення в технології візуалізації головного мозку дозволили нейробіологам побачити, що люди з НА мають дисбаланс між вентральними мозковими ланцюгами (пов’язаними з винагородою та емоціями) та дорсальними мозковими ланцюгами (пов’язаними з плануванням та очікуваними наслідками), а також зі зміною в області мозку, у самосвідомісті та самосприйнятті. Дослідження показали, що певні характерні риси – поведінкове гальмування, перфекціонізм, занепокоєння, уникнення, одержимість та ригідність – присутні з раннього дитинства у більшості людей, у яких розвивається НА. Статеве дозрівання є каталізатором виникнення НА у багатьох випадках — драматичні гормональні зрушення викликають зміни у хімії мозку, а також значні зміни у розмірах тіла, формі та конституції. Наприклад, здорова дівчина середнього розміру додає приблизно 20 кг у віці від 11 до 14 років, а відсотковий вміст жиру в організмі подвоюється або навіть потроюється. Наше схиблене на худорлявому суспільстві, вкрай негативно налаштоване до збільшення ваги, повсюдна реклама дієт, вказівки «їсти це, а не те», демонізація вуглеводів та оброблених продуктів, а також «табелі успішності» ІМТ у школах створюють токсичне середовище для дівчаток-підлітків.

Наша культура патологізує дуже нормальний, здоровий та необхідний для розвитку підлітків процес набору ваги та жирових відкладень. Додайте до цього надмірне використання соціальних мереж поряд із зростаючим академічним, позакласним та соціальним тиском, і у вас є рецепт процвітання НА у генетично вразливих молодих людей. Не дивно, що все більше дітей 9-11 років відправляється на лікування у зв’язку із симптомами НА.

Тепер у нас є набагато чіткіше розуміння біологічних та психологічних основ нервової анорексії, що дозволило нам розробити ефективніші методи лікування. Ми знаємо, що нездатність розпізнати проблему та бажання залишитися хворим – це симптоми хвороби, які зазвичай зникають по мірі одужання людини. Можливо, найважливіше те, що тепер ми знаємо, що когнітивні та емоційні симптоми НА, такі як дисморфія, стурбованість їжею та вагою та пригнічений настрій, запускаються та зберігаються через недостатнє споживання їжі та підтримання низької маси тіла. Тому відновлення харчування та збільшення ваги повинні відбутися якнайшвидше (подобається це підлітку чи ні), для того, щоб забезпечити високі шанси повного одужання.

Чим довше зберігається розлад харчової поведінки, тим більше він стає, і тим більше шкоди наноситься тілу і мозку молодої людини. Хоча більша частина цього пошкодження може бути усунена за допомогою ранньої діагностики та агресивного лікування, хронічні форми НА можуть призвести до незворотних медичних та психіатричних ускладнень та навіть смерті.

Поки Стейсі проходила індивідуальну терапію, її слухняні батьки слідували порадам професіоналів, дозволяли Стейсі нарізати половину яблука на сніданок, і чекали на неї в машині або кімнаті очікування, поки вона зустрічалася зі своїм терапевтом і дієтологом за зачиненими дверима. Вони все більше і більше хвилювалися через те, що тіло їхньої маленької дочки зазнало невдачі, і, звичайно ж, були звинувачені в тому, що викликали хворобу своєї доньки через те, що були занадто схвильовані і владні.

Однак після кількох місяців без покращення їм набридло стояти осторонь. Відчайдушно намагаючись допомогти своїй дочці, налякані батьки Стейсі намагалися знайти хоч якесь рішення. В інтернеті вони натрапили на некомерційну організацію під назвою FEAST (сім’ї, які займаються лікуванням розладів харчової поведінки). Так батьки Стейсі дізналися про новий підхід до лікування НА, який активно залучає батьків та допомагає підліткам одужати.

Походження FBT.

Засноване на сім’ї лікування (FBT), також відоме як метод Модслі, було розроблено у клініці Модслі у Лондоні та потрапило до Сполучених Штатів у 2000 році. Основою FBT є набір принципів, які у багатьох відношеннях діаметрально протилежні до міфів, якими керувалися старі підходи до лікування. FBT ґрунтується на наступних принципах:

  • Причина НА невідома, але батьки не винні в тому, що вони викликали хворобу, і дитина також не несе відповідальності за те, що хворіє.
  • Батьки є експертами у питаннях своїх дітей. Батьки мають унікальні сильні сторони та ресурси, щоб допомогти своїй дитині одужати.
  • Повноцінне харчування – це важливий перший крок до відновлення від нервової анорексії.
  • Батьки можуть і повинні вимагати, щоб їхня виснажена дитина їла ті види продуктів та в тій кількісті, яка необхідна для відновлення здоров’я.

У FBT батьки є керівниками групи лікування дітей, а психотерапевт працює, як консультант. За підтримки та керівництва лікаря, який спеціалізується на розладах харчової поведінки, батьки навчаються, як створити домашню обстановку, що сприяє одужанню.

Батьки, які підтримують відновлення.

Під час своїх FBT-сесій зі мною батьки Стейсі дізналися, що НА є дуже потужною силою, яка захоплює розум підлітка, спотворює сприйняття власного тіла і змушує обмежувати споживання їжі, надмірно тренуватися і невпинно прагнути втрати вагу, не розуміючи серйозність ситуації . Стейсі, як і більшість підлітків із НА, думала, що з нею все гаразд, і що дорослі навколо неї надмірно панікують. Не те щоб Стейсі не стала б більше їсти, обмежити тренування чи набирати вагу. Це було те, чого вона не могла зробити. Більше того, спотворене сприйняття та неврологічні порушення, спричинені НА, послабили здатність Стейсі розпізнавати, що вона хвора, тому вона не бачила потреби у допомозі.

На батьків Стейсі було покладено завдання скоротити ранкові пробіжки, готувати їжу та контролювати всі прийоми їжі, а також наглядати за тим, щоб вона споживала достатню кількість різноманітних продуктів для набору ваги та відновлення здоров’я. Сказати, що Стейсі лютувала, було б не сказати нічого.

Вона вибігла з мого кабінету, кричала та плакала. Вона кричала на своїх батьків під час кожного прийому їжі. Вона дзвонила в мій офіс і залишала мені голосові повідомлення про те, як я зруйнувала її життя. Але вона їла.

Вона їла все, що батьки їй накладали на тарілку. Вона їла, тому що її батьки і я дали їй чіткі та недвозначні повідомлення: у вас небезпечна для життя хвороба, їжа — це ваші ліки, повноцінне харчування не є питанням вибору, і ви недостатньо здорові, щоб приймати власні рішення про їжу в даний момент. Альтернативою відновленню вдома було стаціонарне лікування, яке також потребувало повноцінного харчування.

Так що Стейсі їла. Вона лютувала, плакала, протестувала, але вона їла. У перший тиждень FBT вона набрала 900 гр. На другому тижні вона набрала 1,3 кг. У міру того як її постійне збільшення у вазі тривало, її серцебиття і кров’яний тиск нормалізувалися, на щоках з’явився рум’янець, в ногах з’явилася сила, а на обличчі зрідка з’являлася посмішка. До другому місяці FBT її гнів почав трохи стихати. Поступово вона стала менш ворожою, менше захищалася, почала більше розмовляти. На третьому місяці лікування, потроху, коли туман, викликаний недоїданням у її голові розвіявся, вона дізналася більше про НА, визнала, що у неї ця хвороба, і стримано схвалила мою підтримку та її батьків. Вона впоралася зі своїми страхами перед їжею, повернулася до здорової ваги та самостійно підтримувала її, розвинула здатність знову харчуватися здоровою їжею та навчилася справлятися з тригерами та тривогами, які природно виникали у її повсякденному житті, не дозволяючи їм перешкодити її одужанню. Її місячні повернулися, сили з’явилися, вона знову змогла насолоджуватися фізичною активністю для себе, а не для того, щоб спалити калорії. Вона співпрацювала зі своїми батьками та мною, щоб створити письмовий план запобігання рецидивам, покликаний допомогти їй зберегти ремісію. Протягом року вона повністю одужала від нервової анорексії — як когнітивно, так і фізично, і була глибоко вдячна своїм батькам за те, що вони знайшли FBT та погодилися на це заради неї.

Картина лікування розладу харчової поведінки.

Сім’я Стейсі була першою, з якою я працювала у FBT на початку моєї приватної психологічної практики у 2009 році. Оскільки в їхньому районі не було практикуючих FBT-терапевтів, Стейсі та її батьки щоразу добиралися по півтори години до мого офісу. В останнє десятиліття метод FBT був досліджений більш широко та обговорений на професійних та наукових конференціях. В даний час Американська психіатрична асоціація, Американська академія педіатрії та Суспільство підліткової медицини називають його методом першого вибору для підлітків з НА.

На щастя, інтернет дозволив людям у всьому світі отримати доступ до інформації про лікування нервової анорексії одним натисканням кнопки. Зацікавлені батьки все частіше проводять великі дослідження нервової анорексії і самі вибирають підхід до лікування, який найкраще підходить їхньому підлітку та його сім’ї. Деякі щасливі сім’ї прямують до FBT відразу, як тільки дитині ставлять діагноз. Інші сім’ї, такі як сім’я Стейсі, знаходять цей метод у результаті власних відчайдушних пошуків після того, як інші методи зазнали невдачі. І все ж я щотижня отримую численні телефонні дзвінки та електронні листи від батьків по всьому моєму штату, які не можуть знайти фахівців FBT у своїх регіонах і витрачають години в дорозі, щоб отримати ефективне лікування для своїх дорогих дітей. Багато дітей залишалися хворими роками, проходячи більш традиційні методи лікування. Такого не має бути.

Дивитися вперед.

Мені б хотілося, щоб у майбутньому всі батьки мали можливість брати активну участь у лікуванні своїх дітей, починаючи з дня постановки діагнозу, від сеансів терапії до відвідування лікаря, приготування їжі та підтримки в прийомі їжі. У цьому майбутньому метод FBT був би широко доступний у всіх спільнотах і рекомендувався не тільки національними організаціями, але й кожним окремим лікарем та терапевтом, як втручання першої лінії при розладах харчової поведінки у підлітків.

Стейсі зберегла свою ремісію. У 18 років вона поїхала вчитися до престижного університету. Нині їй 23 роки, вона живе самостійно та працює вчителем спеціальної освіти у міській школі. Вона вважає, що FBT врятував їй життя і рекомендувала цей підхід до лікування декільком своїм друзям, які боролися з розладами харчової поведінки.

Шкільні вчителі та адміністратори можуть відіграти важливу роль у боротьбі з розладами харчової поведінки, надаючи точну, корисну та сучасну інформацію про розлади харчової поведінки та інші психічні захворювання, допомагаючи виявляти учнів, найбільш схильних до ризику захворювання на розлади харчової поведінки. Школи можуть також співпрацювати з батьками та медичними працівниками для надання допомоги учням з РПП шляхом реалізації планів лікування у шкільних умовах. Наприклад, у школах можуть бути передбачені можливості для того, щоб дитина з НА мала контрольовані обіди або була звільнена від занять фізкультурою при недостатній вазі (або у разі медичної нестабільності), або щоб вона могла бути звільнена від конкретного уроку, що містить тригерну для неї інформацію.

 

На підставі статті Сари Рейвін, клінічного психолога, PhD, для LAID

Переклад Ольги Сушко, b-center.org